Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik jest powszechną chorobą skóry spowodowaną przez gruczoły olejowe na skórze. Produkcja tych gruczołów jest stymulowana przez męskie hormony i nadnercza. Trądzik dotyka około 85% dorosłych mieszkańców USA w wieku od 12 do 24 lat. Chociaż nie jest to choroba zagrażająca życiu, może powodować blizny na skórze. Na szczęście istnieją sposoby leczenia trądziku, a różnią się one w zależności od stopnia zaawansowania Twojego stanu. Oprócz przestrzegania właściwego leczenia, możesz również unikać pewnych czynników, które przyczyniają się do powstawania trądziku, takich jak cykl menstruacyjny i życie w gorącym i wilgotnym klimacie.

Żywność

Istnieje wiele przyczyn trądziku i znalezienie najlepszego leczenia dla każdej osoby jest ważne – cytat ten jest udostępniony przez redaktora portalu lutostanskistomatolog.pl. Większość ludzi ma trądzik w pewnym momencie swojego życia, ale różni się on od osoby do osoby. Niektórzy ludzie mają bardziej poważny przypadek niż inni. Niezależnie od przyczyny, trądzik nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Możesz uniknąć trądziku i związanych z nim skutków ubocznych, dokonując zmian w swojej diecie.

Dieta o dużej zawartości produktów mlecznych, cukru i cukrów rafinowanych może przyczynić się do rozwoju trądziku. Ponadto, pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (IG) mogą pogorszyć stan poprzez zwiększenie poziomu insuliny. Insulina jest hormonem, który stymuluje wzrost komórek skóry i pobudza produkcję androgenów wywołujących ropę.

Oprócz tych przyczyn, stres może przyczyniać się do powstawania trądziku. Trądzik jest wywoływany przez uwalnianie androgenów, które są hormonami produkowanymi przez obie płcie. Nadmierny poziom tych hormonów może prowadzić do powstawania trądziku u osób z genetyczną predyspozycją do jego występowania. Dodatkowo, niektóre leki mogą przyczynić się do powstania trądziku. Inną częstą przyczyną jest spożywanie słodkich lub tłustych pokarmów.

Trądzik to choroba skóry wywołana przez bakterie znane jako Propionibacterium acnes. Bakterie te mogą się namnażać w połączeniu z olejem i martwymi komórkami skóry. Nadmiar martwych komórek skóry może zatykać pory i nasilać trądzik. Kiedy tak się dzieje, bakterie mogą zacząć się rozmnażać i jeść martwe komórki skóry. Wywołuje to stan zapalny, co powoduje, że organizm wysyła w ten rejon białe krwinki w celu zwalczenia infekcji.

Niektóre kosmetyki, w tym szampony i odżywki, mogą również przyczynić się do problemu trądziku. Wiele z tych produktów zawiera oleje, które zatykają pory i powodują trądzik. Ważne jest, aby używać produktów bezolejowych do skóry, ponieważ nie zwiększają one produkcji oleju.

Ekspozycja na słońce

Ekspozycja na słońce może zaostrzyć trądzik poprzez wysuszenie skóry. Nadmiernie sucha skóra jest bardziej podatna na produkcję oleju, który może zatykać pory. Ponadto, bakterie trądzikowe rozwijają się na suchych i uszkodzonych powierzchniach skóry. Aby zwalczyć ten problem, należy ograniczyć ekspozycję na słońce.

Chociaż ekspozycja na słońce może powodować zmiany trądzikowe, może również pomóc w poprawieniu objawów trądziku. Skóra stanowi potężną barierę, która zawiera woskowe cząsteczki lipidowe zwane ceramidami oraz aminokwasy, które pomagają skórze zatrzymać wilgoć. Mimo to, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne UV uszkadza skórę.

Ekspozycja na słońce może również zwiększyć produkcję sebum. Szczególnie skóra tłusta potrzebuje wilgoci. Ekspozycja na słońce sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają pracować na najwyższych obrotach, co zwiększa szanse na pojawienie się wyprysków. Chociaż skóra tłusta będzie chwilowo odczuwała suchość po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych, olej powróci kilka dni później.

Chociaż wpływ ekspozycji na słońce na trądzik wciąż nie jest całkowicie jasny, może ona poprawić Twoje samopoczucie i pomóc skórze w regeneracji. Trądzik może być również nasilony przez stres, który powoduje, że twoje ciało wytwarza reakcje hormonalne, które pogarszają trądzik. Jeśli jesteś opalaczem, Twoja skóra będzie miała mniej czerwonych plam, a cera będzie bardziej przejrzysta.

Jeśli masz skłonność do trądziku, najlepiej ogranicz swoją ekspozycję na słońce. Dzieje się tak dlatego, że może ono podrażniać skórę i pogarszać stan wyprysków. W przeciwieństwie do większości innych środków na trądzik, ekspozycja na słońce powoduje również, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie UV, więc ważne jest, aby nosić krem z filtrem za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Dodatkowo, możesz chronić swoją skórę za pomocą odzieży.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne są częstą przyczyną trądziku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może się on rozwinąć podczas ciąży lub menopauzy i może prowadzić do zwiększenia produkcji sebum w porach. Ten wzrost produkcji sebum jest głównym czynnikiem powstawania pryszczy i trądziku. Zwiększone hormony prowadzą również do zmian w aktywności komórek skóry i kolonizacji bakterii w obrębie mieszków włosowych. Połączenie tych czynników powoduje powstanie trądziku. Inne czynniki, które mogą powodować trądzik, to specyficzne pokarmy, leki oraz czynniki emocjonalne i psychologiczne.

Podczas gdy rola estrogenów w trądziku nie jest jasna, niektórzy badacze sugerują, że zmiany hormonalne są możliwym czynnikiem wyzwalającym trądzik. Kobiety po menopauzie są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia trądziku hormonalnego, ponieważ poziom estrogenów spada podczas menopauzy. Inne warunki, które wpływają na poziom hormonów może powodować trądzik, w tym zespół policystycznych jajników. Niektóre leki antykoncepcyjne i sterydy mogą również zakłócać poziom hormonów. Z tego powodu badania hormonalne mogą być konieczne w ciężkich przypadkach trądziku.

Podczas gdy hormony mogą powodować trądzik, mogą one również wywoływać wybuchy innych rodzajów trądziku. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet. W związku z tym trądzik związany z hormonami występuje znacznie częściej niż u mężczyzn. U kobiet trądzik hormonalny często pojawia się w okolicach miesiączki.

Jeśli niepokoi Cię przyczyna Twojego trądziku, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Będzie on w stanie przepisać Ci odpowiednie leki. Twój lekarz może również przepisać retinoidy, leki stosowane miejscowo zawierające witaminę A.

Kosmetyki

Istnieje kilka powodów, dla których makijaż może powodować trądzik. Jednym z nich jest to, że makijaż może zatykać pory, co prowadzi do powstawania trądziku. Innym powodem jest to, że makijaż może prowadzić do produkcji oleju, co ułatwia rozwój bakterii i powoduje powstawanie wyprysków. Ponadto, trądzik może się nasilać latem, kiedy ludzie mają tendencję do wytwarzania większej ilości oleju.

Jednym ze sposobów na ustalenie, czy makijaż powoduje trądzik, jest prowadzenie dziennika pielęgnacji skóry i odnotowywanie wszelkich zmian w stosowanych produktach. Zauważenie reakcji może zająć kilka tygodni lub miesięcy, ale warto pamiętać, że zmiany w produktach mogą być kluczowym czynnikiem w rozwiązywaniu problemów z trądzikiem. Na przykład, jeśli Twoje wypryski nawracają, przestaw się na bezolejowy krem nawilżający.

Niektóre produkty do makijażu zawierają alkohol, który pomaga produktowi wchłonąć się w skórę, ale może również podrażniać skórę i powodować podrażnienia. Inne produkty zawierają składniki takie jak barwniki i substancje zapachowe, które mogą podrażniać Twoją skórę. Parabeny to kolejny składnik, którego będziesz chciała uniknąć. Są one również znane z tego, że zakłócają pracę układu hormonalnego i wywołują reakcje hormonalne.

Trądzik może być kłopotliwy, ale można go leczyć. Zwykła zmiana makijażu na niekomedogenny i zmiana nawyków związanych z makijażem może pomóc Ci wyleczyć trądzik. Ponieważ wiele kosmetyków zawiera olej, mogą one zatykać pory i utrudniać oczyszczanie. Ponadto makijaż niekomedogenny jest wykonany ze składników, które nie zatykają porów.

Choć trądzik spowodowany makijażem zdarza się rzadko, u niektórych osób może wywołać podrażnienie, stan zapalny, a nawet wysypkę. Ważne jest, aby pamiętać, że trądzik spowodowany makijażem może dotyczyć również osób, które nie mają trądziku. Zazwyczaj trądzik kosmetyczny pojawia się jako małe białe grudki na skórze, które mogą przypominać pryszcze lub białe główki. Zazwyczaj występuje na twarzy, szyi lub linii włosów. Trądzik może być łagodny lub ciężki i może trwać miesiące, a nawet lata. Stosowanie makijażu agresywnie lub za pomocą szorstkiego pędzla może pogorszyć ten stan.

Leki

Leki mogą powodować trądzik, ale zazwyczaj są tylko niewielką częścią równania. Niektóre rodzaje trądziku mogą być wyleczone z odpowiednim leczeniem, podczas gdy inne nie mogą być wyleczone w ogóle. Trądzik wywołany lekami jest również znany jako erupcja trądzikowa, a naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak to się dzieje. W większości przypadków, jedyną opcją jest zaprzestanie przyjmowania leków, ale dla niektórych ludzi, to nie jest opcja. Jeśli przyjmujesz leki na receptę, powinieneś porozmawiać z lekarzem i zastosować się do wszelkich zaleceń.

Niektóre leki, które mogą powodować trądzik to m.in. leki przeciwdrgawkowe, stosowane w leczeniu drgawek. Również węglan litu, który jest często przepisywany na zaburzenia dwubiegunowe, może powodować trądzik. Preparaty tarczycy, które stymulują tarczycę, mogą również wywołać trądzik. Podobnie, niektóre leki przepisywane w celu leczenia raka mogą prowadzić do powstania trądziku.

Chociaż większość osób kojarzy trądzik z nastolatkami, może on dotyczyć również osób dorosłych. Kobiety w ciąży mogą potrzebować pewnych specjalnych rozwiązań, jeśli chcą być wolne od trądziku. Większość leków na trądzik nie jest bezpieczna do stosowania w czasie ciąży, w tym retinoidy, które są lekami kategorii C i są szkodliwe dla nienarodzonego dziecka, jeśli są stosowane w dużych dawkach.

Narkotyki, takie jak kokaina, meta i sterydy mogą również prowadzić do wybuchów trądziku. Użytkownicy mety mogą również mieć tępą, łuszczącą się skórę, która przypomina igły. Kokaina może również prowadzić do wzrostu włosów na twarzy i łysienia u mężczyzn i kobiet, a także może zniszczyć chrząstkę w nosie.

Lit i benzodiazepiny są również znane z wywoływania trądziku. Chociaż leki te są skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju, mogą powodować trądzik. Leki te są przepisywane z wielu różnych powodów. Mogą one powodować trądzik u niektórych osób, ale nadal ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania porady.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *