Zaburzenia równowagi hormonalnej a trądzik

Zaburzenia równowagi hormonalnej a trądzik

Jeśli podejrzewasz, że trądzik jest wynikiem braku równowagi hormonalnej, ważne jest, aby wykonać badania hormonalne w celu ustalenia przyczyny. Wiedząc, jakie hormony są odpowiedzialne za Twoje wypryski, będziesz wiedziała, jakie metody leczenia będą działać najlepiej. Konwencjonalne metody leczenia, takie jak leki przeciwtrądzikowe i kremy miejscowe, mogą jedynie zamaskować problem.

Niski poziom progesteronu

Jeśli cierpisz na trądzik, powinnaś rozważyć wykonanie badań hormonalnych, aby ustalić, czy winowajcą może być Twój poziom hormonów. Hormon progesteronu ma silny związek z trądzikiem, więc jeśli jest niski, możesz być podatna na flare-upy. Jeśli doświadczasz trądziku przed okresem, przyczyną może być niski poziom progesteronu – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu beautycreator-blog.pl.

Chociaż rola progesteronu nie jest jeszcze jasna, warto wiedzieć, że trądzik u kobiet jest spowodowany brakiem równowagi niektórych hormonów. Właściwe leczenie może pomóc w zrównoważeniu hormonów i zmniejszeniu trądziku. Dlatego badania hormonalne są niezbędne w leczeniu trądziku. Uzyskanie badania hormonalnego pomoże określić, jaki rodzaj suplementów i ziół jest najlepszy dla Twojego stanu.

Jeśli podejrzewasz, że masz trądzik hormonalny, Twój lekarz może zalecić badanie krwi z panelem hormonalnym. To badanie krwi pomoże określić dokładną przyczynę Twojego trądziku. Oprócz zidentyfikowania hormonu odpowiedzialnego za trądzik, pomoże ono również określić, czy poziom hormonów jest stabilny. Ponieważ poziom hormonów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, ważne jest, aby regularnie sprawdzać jego poziom.

Wysoki testosteron

Jeśli masz trądzik, być może cierpisz z powodu skutków braku równowagi hormonalnej. Na przykład, niski poziom progesteronu podczas miesiączki może prowadzić do zaostrzenia trądziku. Twój lekarz może określić przyczynę trądziku poprzez przeprowadzenie badań hormonalnych. Jest to szczególnie pomocne, jeśli trądzik wydaje się pogarszać przed miesiączką.

Trądzik hormonalny charakteryzuje się silną wrażliwością na niektóre hormony, takie jak testosteron i androgeny. Trądzik hormonalny dotyka około 50 procent kobiet. Badania hormonalne są ważne, ponieważ mogą zidentyfikować przyczyny tego stanu i określić, czy Twoje hormony są stabilne, czy nie. Ponieważ kaskada hormonalna waha się wraz z cyklem miesiączkowym, kluczowe jest uzyskanie pełnej oceny poziomu hormonów.

Jeśli masz trądzik spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, Twój lekarz może wykonać badania krwi na obecność hormonów, aby wykluczyć inne przyczyny. Jeśli tak jest, lekarz może zalecić leczenie skóry antyandrogenami. Problem w tym, że trądzik nadal może być spowodowany nadmiernym poziomem testosteronu lub DHT.

Policystyczne jajniki

Dermatolog może zlecić wykonanie badań hormonalnych w celu ustalenia, czy u pacjentki występuje zaburzenie równowagi hormonalnej. Objawy tego zaburzenia obejmują trądzik, łysienie i wypadanie włosów. Panele hormonalne mogą również określić poziom tarczycy, witaminy D3 i cukru we krwi. Kobiety, które mają trądzik często mają również zaburzenia równowagi hormonalnej. Panel hormonalny może pomóc dermatologowi określić, jakie opcje leczenia są najlepsze dla danego pacjenta.

Trądzik hormonalny może być spowodowany brakiem równowagi pomiędzy dwoma hormonami: estrogenami i androgenami. U kobiet trądzik spowodowany nadmiarem androgenów często występuje w okolicach podbródka i linii żuchwy. Może być również spowodowany zespołem policystycznych jajników lub innymi schorzeniami.

U kobiet trądzik hormonalny jest spowodowany silną wrażliwością na androgeny, zwłaszcza testosteron. Około 50 procent kobiet ma ten rodzaj trądziku w pewnym momencie swojego życia. Dogłębne badanie krwi poziomu hormonów kobiety pomoże Twojemu dermatologowi ustalić, czy przyczyną problemu jest brak równowagi hormonalnej. Badanie krwi może również określić, czy poziom hormonów jest stabilny czy niestabilny.

Wczesna menopauza

Istnieje wiele sposobów na określenie, czy hormony mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Jednym z popularnych testów jest siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), który mierzy poziom tego hormonu. Innym testem jest globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG), białko produkowane przez wątrobę. Niski poziom SHBG może prowadzić do trądziku i hirsutyzmu. Na szczęście istnieją metody, które mogą zwiększyć twój poziom.

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku jest ustalenie, czy w Twoim organizmie występuje nierównowaga hormonalna. Jeśli na przykład przyjmujesz hormonalną terapię zastępczą, może to powodować trądzik. Przyjmowanie leków na receptę w celu zastąpienia hormonów może pomóc, ale możesz również skorzystać z naturalnych zabiegów, takich jak rumianek lub olej z dzikiej róży. Chociaż te zabiegi nie działają dla wszystkich, wiele kobiet znajduje sukces z nimi. Jeśli cierpisz na trądzik z powodu zaburzeń hormonalnych, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć najskuteczniejsze metody leczenia dla Twojego konkretnego stanu.

Podczas gdy nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre kobiety cierpią na trądzik, poziom hormonów zmienia się przez całe życie. Ta fluktuacja jest tym, co prowadzi do trądziku. U kobiet jest to szczególnie częste w okolicach menopauzy.

Czynniki genetyczne

Jeśli masz trądzik, który jest spowodowany przez hormony, ważne jest, aby zrobić badania hormonalne w celu określenia dokładnej przyczyny. Informacje te pomogą Ci zdecydować, jaki rodzaj leczenia będzie dla Ciebie najlepszy. Wspólne zabiegi na trądzik mają tendencję do jedynie maskowania problemu, ale badania hormonalne mogą określić, co jest jego przyczyną.

Podczas gdy trądzik jest spowodowany przez wiele czynników, hormony są głównym czynnikiem przyczyniającym się do niego. Hormony te powodują, że mieszki włosowe „zatykają się”, powodując trądzik. Mogą one również stymulować produkcję substancji zapalnych zwanych IL2. Z tego powodu leczenie trądziku wywołanego przez czynniki hormonalne powinno być zindywidualizowane.

Testosteron jest częstą przyczyną powstawania trądziku. Męskie hormony płciowe są odpowiedzialne za stymulację produkcji oleju w skórze. Prowadzi to do zwiększenia porów, które są podatne na zatykanie. Prowadzi to do powstania trądziku i innych problemów skórnych.

Retinoidy

Retinoidy to klasa leków, które hamują produkcję hormonu wzrostu i proliferację keratynocytów. Hamują również apoptozę. Ponadto regulują ekspresję AP-1, białka regulującego proliferację komórek. Znane są również z działania immunomodulacyjnego.

Chociaż większość pacjentów z trądzikiem reaguje na retinoidy, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Retinoidy mogą spowodować, że Twoja skóra stanie się wrażliwa na promienie UV i światło słoneczne. Mogą również wybielić Twoje ubrania i włosy, ale te efekty uboczne powinny zniknąć z czasem. Większość ludzi potrzebuje około 6 tygodni leczenia, aby oczyścić swoją skórę.

Retinoidy mogą powodować łagodną supresję hormonu przysadki mózgowej. Jednak może to być korzystne w leczeniu trądziku. Hormony te są bowiem odpowiedzialne za patogenezę trądziku.

Spironolakton

Niezależnie od tego, czy cierpisz na trądzik spowodowany zmianami hormonalnymi, czy też brakiem równowagi hormonalnej, ważne jest, abyś zbadał poziom hormonów, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną Twoich wybuchów. Oprócz standardowych zabiegów, badania hormonalne mogą pomóc znaleźć najlepsze zabiegi do walki z trądzikiem. Wspólne zabiegi na trądzik, takie jak kremy miejscowe i leki na trądzik, zajmują się jedynie powierzchnią problemu.

Trądzik hormonalny występuje w wyniku silnej wrażliwości na hormony, takie jak testosteron. Około 50 procent kobiet doświadcza go w pewnym momencie swojego życia. Najlepszym sposobem leczenia tego typu trądziku jest ukierunkowanie na podstawową przyczynę i wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Pełne badanie krwi z panelem hormonalnym pomoże Ci określić, czy masz stabilny poziom hormonów i co jest przyczyną trądziku.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają zmian hormonalnych. Jednak poziom hormonów u kobiet waha się znacznie bardziej niż u mężczyzn. Kiedy poziom estrogenu u kobiety spada, jej skóra staje się bardziej podatna na trądzik. Oznacza to, że jej trądzik jest bardziej prawdopodobne, aby stać się bardziej widoczne i bolesne niż mężczyzny. Oprócz tego, że trądzik jest krępujący, może również negatywnie wpływać na jej samoocenę.

Izotretynoina

Izotretynoina jest pochodną kwasu retinowego 13-cis, która jest skuteczna w leczeniu ciężkich postaci trądziku. Oddziałuje z receptorami retinoidowymi, ale jej mechanizm działania nie jest w pełni poznany. Obecnie istnieje bardzo niewiele opublikowanych badań dotyczących wpływu ISO na fizjologię hormonalną u chorych na trądzik.

Leczenie ciężkiego trądziku wymaga podejścia wielodyscyplinarnego. Twój lekarz będzie musiał skonsultować się z innymi świadczeniodawcami, takimi jak lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, dostawca hormonów, chirurg potwierdzający płeć, specjalista ds. zdrowia reprodukcyjnego oraz dostawca usług w zakresie zdrowia psychicznego. Wielodyscyplinarne podejście jest konieczne, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.

Po zakończeniu kursu izotretynoiny należy spodziewać się wizyt kontrolnych u dermatologa. Te spotkania pomogą lekarzowi monitorować postępy i zidentyfikować wszelkie działania niepożądane. Czasami może zaistnieć potrzeba kontynuowania przyjmowania leku przez dłuższy czas niż początkowo zakładano. Może być również konieczne ograniczenie aktywności społecznej i spożycia alkoholu. Na przykład Emma obawiała się, że po zaprzestaniu przyjmowania leku mogą powstać blizny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *