Jak rozpoznać trądzik hormonalny – przyczyny, objawy, sposoby leczenia i alternatywy

Czy szare mydło pomaga w leczeniu trądziku?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się jak rozpoznać trądzik hormonalny, trafiłaś we właściwe miejsce. Oto co musisz wiedzieć: Przyczyny, Symptomy, Zabiegi i Alternatywy. Oprócz znalezienia rozwiązania, wiedząc, co zrobić, jeśli podejrzewasz trądzik hormonalny jest kluczem do utrzymania zdrowej skóry.

Objawy

Istnieją pewne objawy, których należy szukać w trądziku hormonalnym, i ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozpoznać. Ponieważ trądzik hormonalny może być suchy lub tłusty, najlepiej skonsultować się z dermatologiem w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Należy również używać dobrego mydła do trądziku, aby utrzymać skórę w czystości i świeżości. Podczas ciąży i menstruacji poziom hormonów jest najwyższy, co może prowadzić do powstawania wyprysków. Dobrym pomysłem jest również konsultacja z ginekologiem co kilka lat w celu regularnego leczenia.

Trądzik hormonalny występuje zazwyczaj na brodzie, linii żuchwy i dolnej części policzków, w niektórych przypadkach pojawia się na plecach. Może być również bardzo bolesny w dotyku i najczęściej ma postać torbieli. Ma tendencję do pozostawiania blizn. Ponadto, może wpływać na włosy i cykl menstruacyjny kobiety.

Kiedy trądzik jest spowodowany wahaniami hormonalnymi, skóra produkuje więcej łoju niż potrzebuje, co zatyka pory i powoduje pryszcze. Nadmiar hormonów stymuluje również gruczoły tłuszczowe. Po okresie dojrzewania, hormony powinny ułożyć się w naturalny rytm. Zakłócenie tego cyklu może spowodować brak równowagi. Gdy kobieta osiągnie menopauzę, produkcja estrogenu i progesteronu w organizmie spada. Dodatkowo, hormonalne zabiegi antykoncepcyjne i stres mogą wpływać na poziom hormonów.

Przyczyny

Trądzik hormonalny jest spowodowany zmianami w poziomie hormonów. Hormon androgen zwiększa produkcję sebum, które może zatykać pory. Te zatory zachęcają bakterie zwane Cutibacterium acnes do namnażania się, które powodują trądzik. Zapalenie i aktywacja układu odpornościowego to inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania trądziku hormonalnego.

Przyjmowanie suplementów regulujących poziom hormonów może pomóc w zmniejszeniu nawrotów trądziku. Suplementy te zawierają te same związki, które można znaleźć w lekach, ale są one w znacznie niższym stężeniu. Mogą one zmniejszyć ogniska trądziku i mają mniej skutków ubocznych niż leki. Jednym z rodzajów suplementów na trądzik hormonalny jest związek roślinny o nazwie diindolylometan, który, jak wykazano, zmniejsza stan zapalny w skórze i równoważy poziom hormonów.

Trądzik hormonalny charakteryzuje się zwiększoną produkcją oleju w skórze i może wystąpić we wszystkich strefach ciała, choć zazwyczaj występuje na twarzy i szyi. Ten rodzaj trądziku może być bolesny i pozostawiać blizny. Jest inny od trądziku młodzieńczego i wymaga innego planu leczenia.

Zabiegi

Jeśli cierpisz z powodu łagodnego trądziku hormonalnego, istnieje kilka opcji leczenia, które można spróbować. Dokonując kilku małych zmian w stylu życia, można zmniejszyć częstotliwość i nasilenie wybuchów trądziku. Jednym z przykładów jest nie picking pryszcze, które mogą otworzyć pory i pozwalają bakterie do niego. Może to również pogorszyć zmiany trądzikowe. Podobnie nadmierne mycie twarzy może ją podrażnić i spowodować kolejne ogniska.

Leczenie trądziku hormonalnego obejmuje leki doustne i kremy stosowane miejscowo. Zabiegi te mają na celu zmniejszenie produkcji nadmiaru sebum, które zatyka pory i odżywia bakterie tworzące trądzik. Mogą one również pomóc w regulacji poziomu hormonów w organizmie. Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku hormonalnego jest ustalenie, jakie hormony są jego przyczyną.

Trądzik hormonalny jest zwykle spowodowane przez połączenie męskich i żeńskich hormonów. Hormony te wahają się w ciągu życia kobiety, powodując trądzik. Kilka czynników przyczynia się do trądziku hormonalnego u kobiet, w tym zmiana metod kontroli urodzeń i cykli menstruacyjnych.

Alternatywy

Podczas gdy trądzik hormonalny jest jednym z najczęstszych rodzajów problemów skórnych, istnieje kilka naturalnych rozwiązań tego problemu. Olej z nasion konopi, na przykład, zawiera równowagę kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, które pomagają oczyścić skórę i zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie. Ma również właściwości absorbujące i zmiękczające, co czyni go doskonałym wyborem dla osób cierpiących na trądzik w każdym wieku. Z kolei olej tamanu jest idealny dla skóry w okresie regeneracji, ponieważ zawiera unikalne fitochemiczne składniki odżywcze, które pomagają skórze budować nowe komórki.

Korzystanie z usług naturalnego zielarza lub lekarza medycyny funkcjonalnej w leczeniu trądziku hormonalnego to kolejna świetna opcja. Mogą oni przeprowadzić szczegółowe badania, aby określić, czy w Twoim organizmie występuje brak równowagi hormonalnej i zalecić odpowiednie leczenie. Ci specjaliści mają również szkolenia w leczeniu trądziku spowodowanego brakiem równowagi hormonalnej. Mogą zalecić kuracje ziołowe dostosowane do unikalnej chemii Twojego organizmu.

Oprócz stosowania naturalnych środków na trądzik hormonalny, możesz również udać się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu w celu postawienia diagnozy. Będziesz musiała odpowiedzieć na pytania dotyczące przyczyny trądziku, rutyny pielęgnacji skóry, a także historii choroby.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *