Jaki makijaż zrobić na trądzik

Jaki makijaż zrobić na trądzik

Stosowanie makijażu na skórze trądzikowej jest łatwym sposobem na tymczasowe ukrycie problemu. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe i należy go stosować tylko w razie potrzeby. Aby uniknąć zatykania porów, należy używać kosmetyków antybakteryjnych oraz czystych gąbek i pędzli do nakładania makijażu.

Unikanie „tłustego” makijażu

Stosując makijaż na skórze trądzikowej, unikaj produktów, które są „tłuste” lub „tłuste”. Składniki te mogą powodować zapychanie się skóry i pogarszać stan wyprysków trądzikowych. Zamiast tego szukaj produktów, których pierwszym składnikiem jest woda, a także emolientów, takich jak olejek jojoba lub witamina E. Unikaj także produktów wysuszających skórę lub zawierających ftalany, które mogą powodować dalsze podrażnienia.

Stosowanie makijażu z filtrem SPF to świetny pomysł dla osób o tłustej skórze. Stosowanie podkładu z filtrem SPF ochroni Twoją skórę przed promieniami UV, zachowując jednocześnie piękne wykończenie. Ponieważ makijaż na bazie oleju ma tendencję do wnikania w pory i sprawia, że wyglądają one na tłuste, najlepiej jest wybierać podkłady i pudry z SPF przed użyciem makijażu na skórze tłustej.

Unikanie silikonów

Silikony są uznawane przez dermatologów za niekomedogenne i hipoalergiczne, więc ich unikanie w makijażu może nie być konieczne. Jeśli jednak cierpisz na tłustą skórę lub masz skłonność do wyprysków, możesz poszukać alternatywy. Ponadto, niektórzy działacze na rzecz środowiska naturalnego wzywają do zaprzestania stosowania silikonów w makijażu, ponieważ mogą one ulegać bioakumulacji w środowisku i stanowić zagrożenie dla organizmów wodnych.

Najczęściej stosowanym silikonem jest dimetikon. Składnik ten ma większą masę cząsteczkową i zamiast odparować, powleka skórę. Chociaż związek ten może być przydatny dla suchej skóry, może zatykać pory. Należy również pamiętać, że nie wszystkie silikony są takie same. Aby uniknąć tego składnika, szukaj produktów, które są wykonane z naturalnych silikonów, takich jak gliceryna roślinna.

Unikanie olejów

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie trądziku jest unikanie spożywania olejów roślinnych. Są one wysokie w kwasach tłuszczowych omega-6, które mogą powodować stany zapalne. Kiedy spożywane w dużych ilościach, tłuszcze te mogą nasilić trądzik, a nawet pogorszyć go. Wiele przetworzonej żywności, jak również większość komercyjnie przygotowanych produktów spożywczych, zawiera te oleje. Należy przełączyć się na zdrowsze alternatywy, gdy tylko jest to możliwe. Aby to zrobić, zacznij od przeczytania listy składników wszelkich produktów, które kupujesz.

Możesz także rozważyć użycie zamiast nich produktu na bazie naturalnego olejku. Olejek z drzewa herbacianego zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które pomagają w walce z trądzikiem. Należy jednak pamiętać, że olejek z drzewa herbacianego może powodować podrażnienia skóry. Alternatywnie, możesz użyć olejków, które są łagodniejsze dla Twojej skóry, takich jak olej arganowy lub olej z dzikiej róży. Są one bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe i szybko się wchłaniają.

Unikanie „akrylu”

Alkohol jest jednym z głównych składników makijażu i może powodować suchość i podrażnienia. Może również zatykać pory. Innym składnikiem, którego należy unikać jest akryl, który pomaga składnikom skleić się ze sobą. Ten składnik może zatykać pory i pogarszać trądzik. Zamiast używać tego składnika, rozważ użycie suchego pędzla do polerowania podczas nakładania makijażu.

Silikony są częstymi składnikami makijażu. Mają za zadanie nadać skórze jedwabistą gładkość, ale jednocześnie zatykają pory i sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na trądzik.

Unikanie zbyt wielu warstw makijażu

Noszenie zbyt wielu warstw makijażu może nasilić trądzik i zatkać pory. Podkreśla również blizny i nierówności. Najlepszą opcją jest noszenie lekkiego makijażu. Możesz również użyć beauty blendera, aby makijaż wyglądał bardziej naturalnie. Zawsze jednak zaleca się nałożenie minimalnej ilości podkładu, aby uniknąć efektu „oblepiania” skóry.

Aby uniknąć efektu zatykania skóry przez makijaż, unikaj płynnego makijażu i wybieraj produkty w pudrze. Pudry są lżejsze na skórze, pomagają wchłonąć nadmiar sebum i ukryć zaczerwienienia. Podkład w pudrze powinien zawierać wodę jako pierwszy składnik.

Stosowanie produktów niekomedogennych

Chociaż termin „niekomedogenny” jest często używany w odniesieniu do produktów nie zawierających olejków, nie zawsze tak jest. W rzeczywistości niektóre produkty niekomedogenne zawierają oleje w formie, która nie zatyka porów. Najważniejsze jest, aby wybierać produkty, które są dostosowane do unikalnych potrzeb skóry.

Formuły niekomedogenne można zazwyczaj znaleźć w kremach chroniących przed słońcem, wodach oczyszczających i kremach nawilżających. Składniki te zostały opracowane z myślą o oczyszczaniu skóry z zablokowanych porów, a jednocześnie pomagają regulować produkcję oleju w skórze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *