Czy niedoczynność tarczycy powoduje trądzik?

Czy niedoczynność tarczycy powoduje trądzik?

Jeśli cierpisz na trądzik, możesz się zastanawiać, czy niedoczynność tarczycy może go powodować. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Może to prowadzić do suchej, łuszczącej się skóry, przyrostu wagi i depresji. Oto kilka objawów niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy wpływa na naskórkową (najbardziej zewnętrzną) warstwę skóry

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie hormonalne charakteryzujące się obniżonym poziomem hormonów tarczycy. Niedobór ten prowadzi do nieprawidłowości w skórze, w tym hipohydrozy i kserozy. Ze względu na zmniejszoną produkcję T3, organizm wykorzystuje go do innych ważnych funkcji.

Niedoczynność tarczycy powoduje suchość skóry i zmęczenie. Może również wpływać na tempo przemiany materii i pracę mózgu. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, a jego zdrowie jest bezpośrednio związane z poziomem hormonu tarczycy w organizmie. Niedoczynność tarczycy wpływa na zdolność warstwy naskórka do tworzenia nowych komórek skóry i utrzymania równowagi wilgotności naskórka.

Powoduje suchą, łuszczącą się skórę

Skóra osób cierpiących na niedoczynność tarczycy jest bardzo sucha i łuszcząca się. Na skórze powstaje warstwa martwego naskórka, zwana „łuską”, która zatyka i blokuje pory, przez co skóra wydaje się sucha i łuszcząca. To z kolei sprawia, że skóra jest bardziej podatna na infekcje bakteriami, które powodują trądzik. Niedoczynność tarczycy przyczynia się również do powstawania wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia skóry.

Choć trądzik hormonalny to zwykle problem nastolatków, trądzik może rozwinąć się w każdym wieku. Niedoczynność tarczycy zwiększa odpowiedź zapalną organizmu, co powoduje suchość i łuszczenie się skóry. Skutkuje to zaczerwienieniem, obrzękiem i podrażnieniem.

Powoduje depresję

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje hormon wpływający na rytm serca. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mają wolniejsze serca, co może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu. Pacjenci z nadczynnością tarczycy, z drugiej strony, mają szybsze bicie serca i są narażeni na problemy z sercem, takie jak migotanie przedsionków. Ponadto, niedoczynność tarczycy może wpływać na skórę, powodując, że staje się ona sucha i popękana. Inne objawy to ścieńczenie skóry i obrzęk węzłów chłonnych na szyi, co może być wskaźnikiem raka tarczycy.

Najczęstszy rodzaj niedoczynności tarczycy jest spowodowany chorobą autoimmunologiczną znaną jako zapalenie tarczycy Hashimoto. Zaburzenie to powoduje, że układ odpornościowy organizmu wytwarza przeciwciała, które atakują tkanki, w tym tarczycę. Chociaż naukowcy nie są dokładnie pewni, dlaczego tak się dzieje, może to wpływać na zdolność tarczycy do wytwarzania hormonów.

Powoduje przyrost wagi

Istnieje wiele objawów niedoczynności tarczycy. Podczas gdy niektóre z nich są bardziej oczywiste, niektóre są bardziej subtelne. Niektóre z najczęstszych obejmują przyrost masy ciała, zaparcia i przerzedzenie zewnętrznych brwi. Inne objawy niedoczynności tarczycy obejmują zamieszanie, utratę pamięci i zmiany w cyklach menstruacyjnych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki leczeniu wiele z tych objawów można skutecznie opanować.

W niektórych przypadkach, niedoczynność tarczycy może prowadzić do trądziku. Kiedy hormony tarczycy są niskie, spowalniają trawienie i promują przerost bakterii i grzybów w jelicie cienkim. Zmienia to mikrobiom organizmu, co skutkuje pojawieniem się trądziku. Na szczęście prawidłowy hormon tarczycy może przywrócić prawidłową funkcję GI i zapobiec trądzikowi. Jeśli te środki nie działają, konieczna może być dalsza interwencja.

Powoduje zaparcia

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Hormony te pomagają zarządzać różnymi procesami organizmu, w tym trawieniem i oddawaniem stolca. Niski poziom hormonów tarczycy może zakłócać obie te funkcje. Z tego powodu lekarz może zalecić przyjmowanie leków lub zmianę diety.

Można również spróbować treningu jelitowego, aby odzyskać kontrolę nad wypróżnieniami. Terapia ta może pomóc w nauczeniu się nawyków jelitowych, tak aby wypróżnienia były częstsze i bardziej regularne. Może również pomóc ci rozluźnić mięśnie dna miednicy, aby ułatwić wypróżnienie.

Powoduje zmiany skórne

Niedoczynność tarczycy to stan, który może zmienić wygląd skóry. Hormon tarczycy wpływa na wzrost włosów, grubość skóry i nie tylko. Kiedy hormon tarczycy nie funkcjonuje prawidłowo, może to prowadzić do suchej, kruchej skóry, braku pocenia się i pogrubienia skóry. Może również spowolnić gojenie się ran. Najczęstszą zmianą w skórze jest opuchlizna i obrzęk. Zmiany te są spowodowane gromadzeniem się płynu w głębokich warstwach skóry. Mogą występować na twarzy, ustach i nogach.

Uogólniony obrzęk śluzowaty jest klasyczną skórną manifestacją niedoczynności tarczycy. Zaburzenie to powoduje zwiększone odkładanie glikozaminoglikanów w skórze właściwej. Niedoczynność tarczycy wpływa również na rozwój ziarnistości lamelarnych w warstwie rogowej naskórka. Ponadto niedoczynność tarczycy może wpływać na refrakcję światła.

Powoduje trądzik torbielowaty

U osób cierpiących na niedoczynność tarczycy często występuje trądzik hormonalny. Stan ten polega na niezdolności organizmu do wytwarzania hormonu regulującego produkcję komórek skóry – sebum. Prowadzi to do przewlekłej reakcji zapalnej, która odpowiada za zaczerwienienie, podrażnienie i obrzęk skóry.

Osoby cierpiące na to schorzenie powinny spróbować przejść na lek z grupy T3. Pomoże im to w produkcji odpowiedniej ilości hormonu tarczycy. Niektórzy cierpiący na niedoczynność tarczycy nie mają dobrej konwersji z T4 na T3, więc przyjmowanie leków tylko na T4 nie będzie działać. Alternatywne opcje obejmują Armour thyroid, Nature-throid lub WP thyroid.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *