Skuteczne środki zaradcze na chrapanie i obturacyjny bezdech senny

Czy leczenie laserem trądziku boli?

Istnieje wiele skutecznych środków zaradczych na chrapanie i obturacyjny bezdech senny. Należą do nich: Rzucenie palenia, implant podniebienny, rozszerzacz nosa i spanie na wznak.

Rzucenie palenia pomaga zmniejszyć chrapanie

Rzucenie palenia może poprawić stan zdrowia i zmniejszyć problem chrapania. Palenie może powodować obrzęki i podrażniać drogi oddechowe, co pogarsza problem i może wpływać na Twój sen. Oprócz wpływu na sen, rzucenie palenia może obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć poziom energii. Może również zmniejszyć twoje chrapanie poprzez zmniejszenie zatkania nosa.

Osoby z nadwagą mają większe ryzyko chrapania, ponieważ mają tkankę tłuszczową i słabe napięcie mięśni w gardle – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu . Dieta z kontrolowaną ilością kalorii jest najlepszym sposobem na utratę wagi i zmniejszenie chrapania. Inne sposoby leczenia chrapania obejmują zmianę pozycji podczas snu. Unikaj spania na plecach, co powoduje, że język przesuwa się do tyłu i blokuje drogi oddechowe, zwiększając wibracje, które powodują chrapanie. Jeśli nie możesz uniknąć spania na plecach, spróbuj spać na boku. To również zmniejszy wibracje, które powodują chrapanie. Rzucenie palenia pozwoli Ci również cieszyć się wieloma innymi korzyściami, w tym zmniejszonym ryzykiem chorób serca.

Dotarcie do źródła problemu ma zasadnicze znaczenie. Twój lekarz może pomóc Ci znaleźć odpowiednie leczenie, które zajmie się przyczyną chrapania. Niektórzy ludzie doświadczają chrapania i bezdechu w wyniku posiadania zbyt dużej masy ciała w gardle. Ważne jest, aby zmniejszyć ten ciężar w celu poprawy jakości życia. Pomocne może być również unikanie spania na plecach, które zmusza język do opadania do tyłu do gardła, zwężając drogi oddechowe. Jednym ze sposobów zapobiegania temu jest wszycie piłki tenisowej w bluzkę od piżamy, co uniemożliwi spanie na plecach.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu, leczenie będzie różne. Zabiegi chirurgiczne mogą być opcją dla osób z poważnym chrapaniem. Chirurg usunie kawałek tkanki z gardła i ustawi go tak, aby otworzył drogi oddechowe. Inne opcje obejmują aparaty ustne i urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Jednym z powszechnych sposobów na zmniejszenie chrapania i pnea jest rzucenie palenia. Palenie jest niezdrowe dla serca i może wpływać również na jakość snu.

Stosowanie rozszerzacza nosowego

Wykazano, że stosowanie rozszerzacza nosowego poprawia stan dróg oddechowych u osób, które mają chrapanie lub bezdech. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że rozszerzadła nosowe zmniejszyły wskaźnik bezdechu o 50%. Jednak w badaniu stwierdzono również, że rozszerzadła nosowe zmniejszają wskaźnik bezdechu tylko u pacjentów, którzy cierpią na poważną niedrożność nosa. U uczestników badania, którzy nie cierpieli na niedrożność nosa, nie stwierdzono żadnej poprawy.

Rozszerzadła nosowe działają poprzez zapobieganie zapadaniu się nozdrzy. Rozszerzacz pomaga rozszerzyć drogi oddechowe, co zmniejsza wibracje w chrapaniu. Te rozszerzadła są wygodne i łatwe w użyciu, co czyni je dobrą opcją dla tych, którzy mają problem z chrapaniem. Chociaż nie są one właściwą opcją dla osób, które cierpią na bezdech senny, są pomocne dla osób, które próbowały innych metod leczenia, które zawiodły.

Rozszerzacz nosa można kupić bez recepty lub od lekarza. Niektórzy ludzie decydują się na bez recepty rozszerzacz nosa, taki jak Mute. Chociaż to urządzenie pomaga zapobiegać chrapaniu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli problem staje się poważniejszy lub pojawiają się inne objawy.

Nowy pasek rozszerzający nos został zaprojektowany z ulepszonymi siłami sprężynującymi. Urządzenie to obniża opór nosa i pomaga osobom z chrapaniem i apatią lepiej spać. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić te wstępne wyniki.

Wstępne badanie wykazało, że rozszerzadła nosowe są skuteczne w zmniejszaniu oporu nosowego. Uczestnicy badania stosowali pasek rozszerzający nos w pozycji leżącej i siedzącej. Pasek do nosa istotnie zmniejszał opór nosowy w porównaniu z osobami bez rozszerzacza nosowego, chociaż mała wielkość próby nie była istotna statystycznie.

Stosowanie implantu podniebiennego

W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że implanty podniebienne są skutecznym sposobem leczenia łagodnego/umiarkowanego obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania. Zabieg jest szybki i stosunkowo łatwy do wykonania. Większość pacjentów zgłosiła poprawę objawów chrapania i jakości życia w ciągu kilku miesięcy. Chociaż te wyniki są obiecujące, potrzeba więcej badań, aby określić długoterminowe korzyści z zastosowania implantów podniebiennych.

Jednak wielu pacjentów z łagodnym OSA nie odpowiada tak dobrze na terapię PAP. Może to być związane ze słabym przestrzeganiem zasad terapii. W odpowiedzi na to wyzwanie pojawiło się wiele alternatywnych metod leczenia, w tym implanty podniebienne. Urządzenia te są bezpieczne, łatwe do implantacji i niezależne od przestrzegania zasad przez pacjenta. W związku z tym mają duży potencjał do szerokiego zastosowania u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym OSA.

Zabieg polega na wprowadzeniu trzech maleńkich prętów poliestrowych do podniebienia miękkiego. Powoduje to usztywnienie podniebienia miękkiego, a tym samym zmniejszenie wibracji powodujących chrapanie. Jest on zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym i może poprawić objawy chrapania u pacjenta w ciągu kilku tygodni. Procedura ta nie jest jednak zalecana dla pacjentów z ciężkim OSA lub dla osób otyłych.

Innym mało inwazyjnym zabiegiem na chrapanie i bezdechy jest procedura Pillar. Zabieg polega na umieszczeniu w podniebieniu miękkim trzech maleńkich poliestrowych implantów, gdzie zapewniają one strukturalne wsparcie i usztywnienie podniebienia miękkiego. Procedura Pillar jest bezpieczna, skuteczna i trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut.

System implantów podniebiennych Pillar, procedura, która została zatwierdzona przez FDA, została zatwierdzona 1 lipca 2011 roku. Trzy pręty poliestrowe, o długości około 18 mm i średnicy dwóch milimetrów, są wszczepiane do podniebienia miękkiego. Procedura ta ma być trwała, ale może zaistnieć konieczność usunięcia implantu, jeśli rozwinie się infekcja lub implant będzie niestabilny.

W nocy tkanka podniebienia miękkiego rozluźnia się zbyt mocno, zwężając drogi oddechowe, co skutkuje chrapaniem. Osoby z bezdechem często budzą się nawet 100 razy w ciągu nocy. Poza zakłócaniem snu, chrapanie wiąże się również z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Spanie na wzniesieniu

Naukowcy wykazali, że spanie na wzniesieniu może zmniejszyć chrapanie i bezdech. Stwierdzili oni, że uczestnicy badania zgłaszali mniej epizodów chrapania i mniejszą liczbę przebudzeń. Stwierdzili również, że jakość snu uległa poprawie, a ilość czasu spędzonego w głębokim śnie znacznie się zwiększyła.

Chrapanie jest powszechnym problemem, który wpływa na jakość snu zarówno chrapiącego, jak i jego partnera w łóżku. Jeśli nie jest leczone, może prowadzić do bezdechu. Spanie na wznak poprawia stan dróg oddechowych, przepuszczając więcej tlenu. Spanie na wznak zmniejsza również ilość śluzu produkowanego przez nasze ciała. Nasze ciała produkują około jednej czwartej śluzu dziennie i ten śluz zbiera się w tylnej części gardła. Jeśli gardło jest płaskie, ten śluz jest zwiększony i utrudnia oddychanie. Spanie na wznak powoduje, że gardło jest uniesione i śluz nie zbiera się tak bardzo, a tym samym zmniejsza się chrapanie.

Spanie na wznak to doskonały sposób na poprawę snu. Badania wykazały, że osoby śpiące w pozycji pochylonej budzą się rzadziej niż ich koledzy w pozycji pionowej. I zgłaszają wyższy odsetek głębokiego snu, co znajduje odzwierciedlenie w wyższym wskaźniku BodyScore.

Badania pokazują również, że spanie na wznak może być skuteczne w zmniejszaniu objawów bezdechu sennego i chrapania. Spanie na wznak może również pomóc osobom cierpiącym na refluks kwasowy.

Paski na nos mogą pomóc w zapobieganiu chrapaniu, które jest spowodowane blokadą górnych dróg oddechowych. Te paski do nosa działają poprzez odciąganie nosa od zewnątrz. Jednak te paski do nosa mają ograniczoną skuteczność w przypadku pacjentów cierpiących na obturacyjny bezdech senny.

Niezależnie od tego, czy cierpisz na chrapanie, czy na bezdech, ważne jest, abyś udał się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Chrapanie to poważny problem, który może mieć wpływ na Twoje zdrowie i jakość snu. Lekarz może zalecić leczenie, które pomoże Ci poprawić jakość snu. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepiej.

Innym skutecznym środkiem na chrapanie i bezdech senny jest spanie na boku. Powód jest prosty: spanie na boku zmniejsza kompresję dróg oddechowych i poprawia oddychanie. Jeśli wolisz spać na plecach, możesz spróbować różnych technik pozycyjnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *