Jakie są przyczyny chrapania?

Jakie są przyczyny chrapania?

Podczas gdy nie ma jednej przyczyny chrapania, istnieją zabiegi i zmiany stylu życia, które mogą zmniejszyć poziom hałasu twojego chrapania. Terapia CPAP jest jedną z opcji leczenia. W niektórych przypadkach może być skuteczna, ale nie dla każdej osoby.

Terapia CPAP

Podstawowym problemem stojącym za chrapaniem jest zazwyczaj zwężenie dróg oddechowych podczas snu. Może to być spowodowane nadmiarem tkanki w gardle lub języku, albo alergią lub pozycją podczas snu. Jeśli cierpisz na ciężki przypadek chrapania, terapia CPAP może pomóc Ci uzyskać odpowiedni przepływ powietrza do płuc.

Chrapanie może być wskaźnikiem innych poważnych schorzeń, w tym bezdechu sennego. Chociaż CPAP może powstrzymać hałas, należy skonsultować się z lekarzem medycyny snu, aby upewnić się, że CPAP działa skutecznie. Może być problem z maską lub ustawieniami ciśnienia. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i dostosować urządzenie CPAP zgodnie z zaleceniami – te dane są udostępnione przez portal .

Pozycja

Pozycja ciała podczas snu może być główną przyczyną chrapania. Chrapanie jest najczęstsze, gdy śpisz na plecach, ponieważ grawitacja zwęża drogi oddechowe i utrudnia oddychanie. Możesz również chrapać, jeśli masz nadwagę lub inne schorzenia, które mogą wpływać na oddychanie. Jeśli masz problem z chrapaniem, najlepiej zlecić to lekarzowi.

Oprócz przeszkadzania partnerowi w łóżku, chrapanie może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład, pacjent z przewlekłym chrapaniem może być narażony na rozwój cukrzycy lub choroby serca. Jeśli podejrzewasz, że Twoje chrapanie jest objawem poważniejszego schorzenia, powinieneś skonsultować się z laryngologiem. Lekarz z tej dziedziny specjalizuje się w chirurgii głowy i szyi i może zdiagnozować u Ciebie schorzenie, jakim jest chrapanie.

Alkohol

Alkohol powoduje chrapanie poprzez rozluźnienie mięśni gardła. Może on również wpływać na koncentrację, pamięć i zdolności motoryczne. Jednak uspokajające działanie alkoholu nie jest jedyną przyczyną chrapania. Choć może pomóc ci zasnąć, alkohol może być prawdziwym utrapieniem dla twojego partnera.

Alkohol wpływa na Twój organizm w ciągu dziesięciu do dwudziestu minut od spożycia. Alkohol powoduje, że mięśnie gardła rozluźniają się i zapadają. To zapadanie się gardła jest jedną z głównych przyczyn chrapania. Alkohol jest również środkiem depresyjnym, który powoduje, że mózg funkcjonuje w wolniejszym tempie. Dlatego ograniczenie spożycia alkoholu przed snem jest niezbędne, aby zapobiec chrapaniu. Ważne jest również, aby spać na boku, aby otworzyć drogi oddechowe.

Wiele osób chrapiących ma nadwagę, co może przyczynić się do powstania problemu. Język i tkanki tłuszczowe w szyi mogą utrudniać normalny przepływ powietrza. Palenie może również powodować chrapanie, ponieważ podrażnia gardło i jamę nosową.

Zmiany stylu życia

Różne zmiany stylu życia mogą zmniejszyć chrapanie i pomóc w uzyskaniu dobrego snu. Utrata wagi może być dużym czynnikiem, ponieważ nadwaga może pogorszyć chrapanie. Na szczęście niewielka utrata wagi może pomóc w zmniejszeniu tego stanu i powinna być priorytetem dla każdego, kto ma nadwagę. Inną opcją redukcji chrapania jest terapia pozycyjna, która polega na dostosowaniu pozycji podczas snu.

Zmiany stylu życia mogą również dotyczyć podstawowych schorzeń, takich jak obturacyjny bezdech senny. Stan ten występuje, gdy drogi oddechowe ulegają czasowemu zablokowaniu podczas snu. Jeśli w przeszłości występowało u Ciebie chrapanie, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia

Ćwiczenia zmniejszające chrapanie mogą pomóc w poprawieniu jakości snu. Ćwiczenia te skierowane są na mięśnie jamy ustnej i gardła, które często są rozluźnione i powodują niedrożność powodującą chrapanie. Ćwiczenia te pomagają napiąć mięśnie i nadać im ton, co zmniejsza chrapanie i pomaga spać spokojniej w nocy. Ćwiczenia te znane są jako ćwiczenia ustno-gardłowe lub terapia miofunkcjonalna.

Te proste ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć głośność i dźwięk chrapania w ciągu około pięciu minut. Ćwiczenia te mogą również pomóc osobom, które chrapią z powodu utraty napięcia mięśniowego, otyłości lub palenia papierosów. Badania pokazują, że mężczyźni chrapią dwa razy częściej niż kobiety, a około 40% chrapiących to osoby powyżej 30 roku życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *