Zabiegi medycyny estetycznej a zwolnienie lekarskie

l4 zabiegi estetyczne

Medycyna estetyczna cieszy się stale wzrastającą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Większość świadczonych zabiegów jest niemal bezbolesna i przynosi efekty nawet po pierwszej kuracji. Czy w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych pacjent może liczyć na L4 po zabiegu medycyny estetycznej? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu. 

Zabiegi medycyny estetycznej 

Medycynę estetyczną ze względu na jej charakter należy umiejscowić między zabiegami kosmetologicznymi oraz medycznymi. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, zabiegi medycyny estetycznej nie naruszają ciągłości tkanek, są nieinwazyjne oraz nie wymagają wykonania w gabinecie chirurgicznym. Większość zabiegów należy powtarzać w kilku seriach po upływie kilku tygodni. Dzięki stosowanym metodom zabiegi są niemal bezbolesne i cechują się minimalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak delikatny obrzęk lub zaczerwienienie powierzchni skóry. 

Zabiegi medycyny estetycznej według obowiązującego stanu prawnego mogą być wykonywane zarówno przez lekarzy, jak i odpowiednio wykwalifikowanych kosmetologów – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu forumdiy.pl. Jest to znaczna różnica między medycyną estetyczną, a chirurgią plastyczną. Różne rodzaje terapii pomagają nie tylko w osiągnięciu wymarzonego wyglądu, ale również w zwalczaniu wielu problemów dermatologicznych. 

L4 po zabiegu medycyny estetycznej 

Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4 może być wystawione wyłącznie przez lekarza. Okres zwolnienia lekarskiego zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, zazwyczaj wynosi ono od 3 do 7 dni. Podczas obowiązywania L4, pacjent nie może wykonywać pracy, powinien również powstrzymać się od opuszczania domu oraz kontaktów towarzyskich. Czy możliwym jest, aby uzyskać popularne L4 po zabiegu medycyny estetycznej?

W wielu przypadkach, po przejściu zabiegu medycyny estetycznej koniecznym jest unikanie szkodliwych warunków mogących negatywnie wpłynąć na podrażnione w wyniku terapii tkanki. Zaleca się również unikanie nadmiernego przegrzewania organizmu, ekspozycji na słońce, a czasem nawet wysiłku fizycznego. Jeśli pacjent narażony jest na niekorzystne działanie szkodliwych warunków pracy po zabiegu medycyny estetycznej, koniecznym jest poinformowanie o tym lekarza. W takim przypadku niezbędnym może okazać się wystawienie stosownego zwolnienia lekarskiego na kilkudniowy czas rekonwalescencji. 

Zwolnienie lekarskie może być wystawione również w przypadku wystąpienia uciążliwych skutków ubocznych. Jeśli w odstępie kilku godzin od terapii pacjent zauważy niepokojące objawy, które nie powinny się pojawić lub znacznie uniemożliwiają funkcjonowanie pacjenta, koniecznym jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem. Niektóre zabiegi mogą wywoływać przejściowe reakcje alergiczne, opuchliznę bądź pojawienie się zaczerwienienia na skórze co może znacznie obniżyć komfort funkcjonowania. Lekarz ma możliwość wystawienia L4 jeśli uzna, że jest to konieczne po zabiegu medycyny estetycznej. 

Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia po zabiegu medycyny estetycznej?

Zabieg medycyny estetycznej nie jest definiowany jako jednostka chorobowa, więc generalnie pacjentowi nie powinno przysługiwać L4. Jeśli nie występują przeciwskazania do wykonywania pracy lub widoczne i znacznie wpływające na samopoczucie pacjenta skutki uboczne, lekarz nie ma obowiązku wystawienia zwolnienia. Należy o tym pamiętać planując jakiekolwiek terapie z zakresu medycyny estetycznej. 



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *