Czy trądzik jest zaraźliwy? Opinia lekarzy

Czy trądzik jest zaraźliwy? Opinia lekarzy

Trądzik jest problemem skórnym spowodowanym przez zwiększoną produkcję sebum w gruczołach łojowych skóry. Łój ten wraz z martwymi komórkami skóry może zatykać pory skóry, sprzyjając rozwojowi bakterii. Jednym z najczęstszych bakterii zaangażowanych w trądzik jest wolno rosnąca bakteria znana jako Propionibacterium acnes – część ta pochodzi od redaktora portalu beautybaum.pl. Chociaż nie jest zaraźliwa, bakteria ta żywi się sebum i tworzy substancję, która wywołuje reakcję alergiczną w skórze, co prowadzi do powstawania plam i pryszczy. Podczas gdy pryszcze nie są zaraźliwe, bakteria powodująca trądzik może zainfekować skórę innych osób, np. rodzeństwa lub rodziców.

Objawy

Trądzik zwykle dotyka twarzy, szyi i pleców, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Ta choroba skóry charakteryzuje się trwałymi, czerwonymi plamami, które często są zaognione i wypełnione ropą. Plamy te są wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów tłuszczowych i nagromadzenia martwych komórek skóry.

W okresie dojrzewania wzrasta poziom hormonów męskich i żeńskich, a gruczoły tłuszczowe zaczynają produkować więcej oleju. Olej ten może zatykać pory skóry i powodować powstawanie trądziku. W miarę rozwoju trądziku bakterie i ropa zatykają otwory porów, powodując stan zapalny, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Pracownik służby zdrowia może dokładnie zdiagnozować trądzik poprzez badanie dotkniętego obszaru. Weźmie pod uwagę czynniki takie jak nasilenie dolegliwości i wiek pacjenta.

Trądzikowi może towarzyszyć wysypka, która zwykle występuje na twarzy, ramionach i plecach. Trądzik może również powodować pojawienie się na skórze małych guzków, które mogą zawierać ropę. W zależności od rodzaju trądziku, lekarz może przepisać Ci leczenie. Leczenie to może trwać kilka tygodni, aby rozpocząć pracę. Leczenie może obejmować codzienną pielęgnację skóry związkami kwasu salicylowego i delikatne mycie, aby zmniejszyć wygląd trądziku.

Trądzik może być trudny do zapobiegania, ale istnieje wiele sposobów na jego leczenie. Staraj się używać niekomedogennych produktów do makijażu i filtrów przeciwsłonecznych. Staraj się również unikać dotykania twarzy i przenoszenia na nią zanieczyszczeń. Unikaj wyskakiwania lub wyciskania pryszczy, ponieważ może to pogorszyć Twój stan i spowodować więcej blizn.

Trądzik jest spowodowany przez zatkane mieszki włosowe pod skórą. Zablokowane mieszki włosowe umożliwiają rozwój bakterii i podrażniają skórę. Najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim, ale może wystąpić również w wieku dorosłym. Podczas gdy najczęściej występuje na twarzy, może również dotyczyć klatki piersiowej, ramion i pleców.

Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry charakteryzującym się zatkaniem gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Te zatkane gruczoły mogą powodować pryszcze i cysty. Osoby z trądzikiem powinny sumiennie stosować zalecane leczenie i wiernie się do niego stosować. Jednym z takich zabiegów jest nadtlenek benzoilu, który działa jako środek antyseptyczny, a także zmniejsza powstawanie zaskórników i białych wągrów. Zabieg ten stosuje się raz lub dwa razy dziennie na dotknięte miejsca. Najlepiej stosować go 20 minut po umyciu twarzy.

Przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania trądziku. Jedną z najczęstszych przyczyn trądziku jest nadprodukcja oleju. Olej ten blokuje pory, powodując powstawanie trądziku. Inne przyczyny to stres i brak równowagi hormonalnej. Na szczęście leczenie trądziku można przeprowadzić za pomocą odpowiednich narzędzi. Korzystanie z delikatnego środka czyszczącego z odpowiednimi składnikami pomoże zmniejszyć nadmiar oleju i promować uzdrowienie skóry. Idealnie, powinieneś myć skórę dwa razy dziennie i po każdym pocie. Unikaj spłukiwania mydłami, które mają alkohol lub inne substancje chemiczne, które mogą podrażnić skórę.

Oprócz zmian hormonalnych istnieją pewne pokarmy, które pogarszają stan trądziku. Te pokarmy obejmują nabiał, alkohol i tłuste potrawy. Ciśnienie spowodowane przez ciasne ubrania i kaski sportowe może również przyczynić się do trądziku. Środowiskowe czynniki drażniące mogą również przyczynić się do trądziku. Niektóre produkty spożywcze mogą pomóc w zapobieganiu powstawania trądziku poprzez poprawę zdrowia skóry, ale nie leczą trądziku.

Trądzik jest spowodowany nagromadzeniem się oleju i martwych komórek skóry na twarzy. Oleje te łączą się z bakteriami w Twojej skórze, tworząc reakcję zapalną. Bakterie aktywują układ odpornościowy Twojego organizmu, który następnie wysyła komórki zapalne w kierunku dotkniętego obszaru. Gdy stan zapalny jest wystarczająco silny, może powstać pryszcz wypełniony ropą. Genetyka również odgrywa rolę w rozwoju i nasileniu trądziku.

Oprócz genetyki, zmiany hormonalne mogą również przyczynić się do powstania trądziku. W okresie dojrzewania, gruczoły łojowe stają się nadmiernie aktywne i produkują sebum. Gdy sebum jest produkowane w nadmiarze, uszkadza ściany porów skóry, umożliwiając rozwój bakterii. Inne przyczyny to niektóre produkty do pielęgnacji skóry i wysoki poziom testosteronu.

Chociaż istnieje wiele przyczyn trądziku, dobre ich zrozumienie jest ważne dla zapobiegania tej chorobie skóry. Trądzik jest powszechnym schorzeniem skóry. Dotyka ludzi w każdym wieku, ale najczęściej zaczyna się w okresie dojrzewania. W okresie dojrzewania, męskie hormony płciowe zaczynają wzrastać w środkowej warstwie skóry. Kiedy te hormony gromadzą się, gruczoły łojowe stają się nadaktywne, powodując pryszcze i zapalne erupcje.

Leczenie

Leczenie trądziku jest ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i powstawaniu blizn. Trądzik jest spowodowany przez bakterie zwane staph, czyli gronkowiec złocisty. Bakterie te powodują pryszcze, które są zakażone, i mogą przebiegać głęboko w skórze. To może stworzyć duży, bolesny guzek. W ciężkich przypadkach, infekcje gronkowca mogą prowadzić do liszajec, bardzo zakaźnej infekcji skóry. Zazwyczaj występuje ona na twarzy lub dłoniach i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Objawy liszajec mogą utrzymywać się nawet przez 10 dni, ale u dzieci mogą trwać dłużej. W ciężkich przypadkach, antybiotyki mogą być przepisane. Antybiotyki te redukują bakterie i stan zapalny i mogą być stosowane na skórę lub przyjmowane doustnie.

Najskuteczniejsze leczenie trądziku nie sprawi, że skóra stanie się zakaźna. Właściwe oczyszczanie i nawilżanie są niezbędne w pozbyciu się pryszczy. Ważne jest również używanie odpowiedniego „pimple popper”, ponieważ jest to bardziej higieniczne i zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Jednakże, jeśli trądzik nadal utrzymuje się, lekarz może przepisać lek doustny lub krem miejscowy. Dobrą wiadomością w leczeniu trądziku jest to, że nie ma jeszcze lekarstwa, a wiele osób cierpiących na ten problem jest w stanie stosować szereg skutecznych metod leczenia.

Stosowanie miejscowego leczenia trądziku może pomóc zmniejszyć blizny po trądziku i zapobiec nawracającym ogniskom. Ponadto, niektórzy ludzie mogą być w stanie pozbyć się trądziku bez użycia antybiotyków. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że antybiotyki nie są lekarstwem na trądzik.

Zapobieganie

Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się trądziku na innych. Możesz uniknąć wystąpienia ogniska choroby poprzez przestrzeganie odpowiednich nawyków higienicznych oraz stosowanie produktów przeznaczonych do walki z trądzikiem. Aby zapobiec trądzikowi, staraj się unikać zatykania porów. Bakterie powodujące trądzik rozwijają się w środowiskach o niskim poziomie tlenu, jak wewnątrz zatkanych porów skóry. Gdy bakterie te zostaną wystawione na działanie środowiska bogatego w tlen, stają się nieszkodliwe i nie są już w stanie wywołać trądziku.

Możesz również uniknąć wywołania trądziku poprzez spożywanie zdrowej żywności. Unikaj śmieci i tłustych potraw, a do swojej diety dodaj więcej świeżych owoców i warzyw. Unikaj również dotykania twarzy, ponieważ może to spowodować przeniesienie brudu i olejów na skórę. Wyrywanie lub wyciskanie pryszczy może również powodować infekcje i zwiększać blizny.

Trądzik nie jest zaraźliwy, ale łatwo się rozprzestrzenia na inne części ciała po tym, jak wyskakuje Ci pryszcz. Trądzik jest spowodowany reakcją pomiędzy gruczołami olejowymi a porami w skórze. Ponieważ kilka porów jest połączonych z jednym gruczołem olejowym, próba usunięcia pryszcza może spowodować przemieszczenie się zanieczyszczeń pod skórę i zatkanie innych porów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się trądziku, należy stosować produkty z nadtlenkiem benzoilu. Produkty te zawierają nadtlenek benzoilu, który zabija bakterie powodujące trądzik.

Osoby cierpiące na trądzik powinny również starać się myć twarz tak często, jak to możliwe. Mycie więcej niż dwa razy dziennie może pogorszyć problem. Upewnij się, że dokładnie spłukujesz i osuszasz twarz czystym ręcznikiem. Nigdy nie dziel się ścierką z inną osobą, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się bakterii. Ponadto, upewnij się, że nawilżasz skórę po umyciu twarzy. W zależności od rodzaju skóry, możesz potrzebować kremu nawilżającego przeznaczonego specjalnie dla skóry tłustej lub mieszanej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *