Jak wyleczyć chrapanie – najlepsze sposoby

Jak leczyć bezdech za pomocą aparatów ustnych

Niektórzy ludzie próbują domowych sposobów na wyleczenie chrapania. To może być skuteczne dla niektórych, ale może nie działać dla innych. W takich przypadkach, specjalista medyczny może pomóc. WebMD sugeruje, że ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc w zmniejszeniu chrapania, ponieważ alkohol osłabia ton mięśni w tylnej części gardła.

Ćwiczenie zmniejsza chrapanie

Ćwiczenie może pomóc zmniejszyć chrapanie poprzez poprawę oddychania. Pomaga również poprawić trawienie, zmniejszyć stres, regulować ciśnienie krwi i promować dobre zdrowie. Pomaga również zrównoważyć kanały energetyczne w mózgu i stymuluje obie strony mózgu. Aby rozpocząć, praktykuj ćwiczenia oddechowe w wygodnej, skrzyżowanej pozycji przez pięć do 10 oddechów. Zaleca się wykonywanie tych ćwiczeń co najmniej dziesięć razy dziennie.

Ćwiczenia na gardło i usta mogą zmniejszyć chrapanie poprzez wzmocnienie mięśni gardła i języka. Ćwiczenia te zapobiegają również zapadaniu się tkanek gardła podczas snu. Poprawiają również jakość snu i zmniejszają występowanie bezdechu sennego.

Brak ćwiczeń może powodować odkładanie się tłuszczu w okolicy gardła, co może przeszkadzać w normalnym oddychaniu. Mężczyźni mają tendencję do częstszego chrapania, ale kobiety również chrapią, zwłaszcza z wiekiem – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu ColoMedica. Szereg ćwiczeń zostało zaleconych przez American College of Chest Physicians w celu zmniejszenia chrapania. Jednym z takich ćwiczeń są instrumenty napędzane wiatrem, które pomagają tonizować mięśnie gardła, ułatwiając oddychanie.

Ustne urządzenia oddechowe mogą leczyć chrapanie

Ustne urządzenia oddechowe (ABD) to urządzenia medyczne, które pomagają zmniejszyć chrapanie i poprawić jakość snu. Ich działanie polega na przesunięciu dolnej szczęki do przodu. Dzięki temu drogi oddechowe są bardziej otwarte, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania i bezdechów. Są one również niedrogie i łatwe w użyciu.

Urządzenia te można kupić bez recepty i są one często tańsze niż produkty dopasowane na zamówienie. Często jednak urządzenia dopasowane na zamówienie zapewniają lepsze wyniki i pozwalają uniknąć skutków ubocznych. Ponadto aparaty te wymagają wizyt kontrolnych u dentysty, aby zapewnić ich dalsze działanie.

Chociaż aparaty ustne nie są jedyną opcją leczenia chrapania, są najbardziej skuteczne i praktyczne. Inne metody leczenia zaburzeń snu obejmują zabiegi chirurgiczne i aparaty do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Aparaty ustne mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku łagodnego lub umiarkowanego chrapania lub obturacyjnego bezdechu sennego.

Innym popularnym sposobem leczenia chrapania jest ochraniacz na usta. Urządzenie to jest wygodne i pomaga zmienić położenie dolnej szczęki. Niektórzy lekarze specjalizujący się w leczeniu snu polecają ochraniacze na usta SnoreRx, które kosztują mniej niż 100 USD i nie wymagają wykonania wycisków zębów. Alternatywnie można użyć urządzenia utrzymującego język, które składa się z miękkiej plastikowej szyny, która utrzymuje język do przodu. Niektórzy pacjenci zgłaszają jednak dyskomfort.

Leki rozluźniające mięśnie mogą pogorszyć chrapanie

Chrapanie może być uciążliwe dla Ciebie i Twojego partnera. Wynika to z kilku czynników. Wąskie gardło jest częstym winowajcą, ale powinieneś być również świadomy innych przyczyn, takich jak powiększone migdałki lub rozszczep podniebienia. Palenie tytoniu jest kolejnym czynnikiem nasilającym chrapanie, a także może być ono pogorszone przez leki rozluźniające mięśnie gardła.

Niektóre leki mogą nasilać chrapanie, w tym leki uspokajające, benzodiazepiny i leki przeciwhistaminowe. Leki te mogą pogorszyć objawy i mogą nie być warte ryzyka. Oprócz leków, lekarz może przepisać technikę oddychania, która pomoże Ci się zrelaksować.

Jeśli wypróbowałeś wszystkie rodzaje środków na chrapanie i nadal nie możesz pozbyć się problemu, rozważ konsultację z lekarzem na temat możliwych rozwiązań. W niektórych przypadkach stan ten może być gorszy niż myślisz. Na przykład, niektórzy ludzie biorą leki uspokajające, które mogą pogorszyć objawy. Dla innych, sezonowe alergie mogą powodować obrzęk gardła i utrudniać oddychanie. Palenie również zapala tkanki układu oddechowego, utrudniając przepychanie powietrza. Dodatkowo, zbyt mała ilość snu pogarsza chrapanie.

Identyfikacja ważnych wzorców chrapania

Chrapanie jest poważnym problemem dla danej osoby i może powodować, że inni ludzie czują się nieswojo w jej otoczeniu. Może również uniemożliwić komuś spokojny sen i może wskazywać na inne schorzenia. W niektórych przypadkach może to być nawet znak obturacyjnego bezdechu sennego, który powoduje, że osoba przestaje oddychać podczas snu. W takim przypadku dana osoba musi udać się do specjalisty ds. snu, aby uzyskać dokładną diagnozę.

Lekarz oceni problem chrapania danej osoby, zadając kilka pytań. Należą do nich częstotliwość chrapania, dźwięk, jaki wydaje, oraz styl życia danej osoby. Lekarz może również zbadać ciśnienie krwi, osłuchać serce, zajrzeć do ust i zbadać ruchy języka i dróg nosowych podczas snu. Opcje leczenia mogą obejmować interwencje chirurgiczne, zmianę stylu życia oraz leki zmniejszające zatkanie nosa.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie chrapią. Niektóre z nich są spowodowane niedrożnością nosa, inne zaś powiększonymi migdałkami. Tak czy inaczej, ważne jest, aby znaleźć przyczynę chrapania, tak aby można było ją leczyć jak najwcześniej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *