Jak słońce działa na trądzik

Jak słońce działa na trądzik

Słońce może być korzystne dla skóry, ale może też ją uszkodzić. Wytwarza ono promienie UV, które uszkadzają naszą skórę. Dobra wiadomość jest taka, że możesz chronić swoją skórę przed szkodliwymi promieniami za pomocą naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Zła wiadomość jest taka, że promienie UV mogą zatkać Twoje pory.

Zabiegi na trądzik

Chociaż słońce tak naprawdę nie leczy trądziku, może zdecydowanie poprawić stan skóry trądzikowej. Niezbędny jest jednak codzienny krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo należy stosować makijaż blokujący promieniowanie UV oraz odzież ochronną. Promienie słoneczne UV mogą pogorszyć trądzik i spowodować inne problemy skórne, w tym raka skóry.

Nadtlenek benzoilu to środek utleniający, który jest stosowany w leczeniu trądziku od ponad pięciu dekad. Jest to silny związek chemiczny, który jest bezpośrednio toksyczny dla bakterii C. acnes i zmniejsza ilość oleju na skórze. Jednak efektem ubocznym tego leczenia jest wysuszenie skóry. Ponadto, może on kolidować z przyjmowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Resurfacing laserowy to metoda, która polega na zastosowaniu wiązki lasera na zmienioną chorobowo skórę. Metoda ta jest bardziej skuteczna niż stosowanie samych promieni słonecznych, ale wiąże się z ryzykiem. Resurfacing laserowy jest formą chirurgii laserowej, która dostarcza ciepło do zbliznowaciałego kolagenu pod skórą. Wspomaga to również wzrost skóry poprzez wykorzystanie reakcji organizmu na gojenie się ran.

Kiedy pojawiają się blizny potrądzikowe, są one spowodowane pękaniem porów trądzikowych. Podczas gdy niektóre są małe i płytkie, inne są głębokie i trwałe. Powstałe rany są często bolesne i swędzące. W ciężkich przypadkach, skazy mogą również rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki. Te głębsze blizny mogą być dość szpecące.

Jeśli stosujesz leki na trądzik, które zwiększają Twoją wrażliwość na słońce, powinieneś unikać przebywania na zewnątrz w godzinach południowych. W południe promienie UV są najsilniejsze. Zaleca się również częste stosowanie kremu z filtrem oraz noszenie kapelusza z szerokim rondem lub parasola.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne, które nie zatykają porów

Poza tym, że są korzystne dla Twojego zdrowia, naturalne filtry przeciwsłoneczne mogą również pomóc Ci uniknąć wyprysków. Mają one wysokiej jakości formułę i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Wiele z nich będzie również pozbawionych zapachu, co czyni je idealnymi dla wrażliwej skóry. I możesz je stosować zarówno na twarz, jak i na ciało. Niektóre zawierają nawet wyciąg z owsa, który działa kojąco na łatwo ulegającą podrażnieniom skórę.

W przeciwieństwie do chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, naturalne filtry przeciwsłoneczne składają się z fizycznych składników, które blokują promieniowanie ultrafioletowe bez zatykania porów. Zazwyczaj zawierają tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, które przylegają do powierzchni skóry i blokują promienie UV. Mineralne filtry przeciwsłoneczne zawierają również mniej substancji chemicznych i stają się coraz bardziej popularne.

Inną świetną opcją dla naturalnych kremów przeciwsłonecznych, które nie zatykają porów, jest mineralny krem przeciwsłoneczny CeraVe. Składniki te skutecznie blokują promienie UV i są zatwierdzone przez National Eczema Organization oraz wielu miłośników pielęgnacji skóry.

Szukając kremów przeciwsłonecznych, szukaj takich o szerokim spektrum działania, które chronią Twoją skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Powinien być także bezolejowy, niekomedogenny i na bazie mineralnej, aby nie zatykał porów.

Znalezienie odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego dla skóry trądzikowej to trudne zadanie. Potrzebujesz takiego, który nie zatyka porów, ma niski SPF i nie pozostawia tłustej warstwy. Powinnaś również szukać kremu z filtrem, który nie zatyka porów, bo inaczej nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Najlepiej trzymać się sprawdzonych i prawdziwych produktów, które działają na Ciebie.

Jeśli masz skórę trądzikową, powinnaś unikać mineralnych filtrów przeciwsłonecznych. Zatykają one pory i powodują pryszcze. Dermatolog Jennifer M. Segal twierdzi, że istnieją dwie główne przyczyny powstawania pryszczy spowodowanych przez filtry przeciwsłoneczne. Wyjaśnia, że chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą powodować zatykanie porów, natomiast mineralne mogą podrażniać wrażliwą skórę.

Promienie UV, które powodują uszkodzenia skóry

Słońce wytwarza promieniowanie ultrafioletowe, które może być szkodliwe dla Twojej skóry. Promienie UVA mają największą długość fali i mogą wnikać głęboko w skórę, powodując zmarszczki i plamy starcze. Narażenie na te promienie zwiększa również ryzyko rozwoju raka skóry. Oto kilka sposobów, aby zapobiec uszkodzeniu skóry przez promienie UVA.

Promienie UV powodują uszkodzenia komórek poprzez rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry. Powodują również stan zapalny i powodują ciemnienie skóry. Ekspozycja na promieniowanie UV może również prowadzić do powstania pigmentacji pozapalnej, która jest trudna do wyleczenia. Aby chronić skórę, powinnaś używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku SPF co najmniej SPF 50.

Osoby ze skórą trądzikową powinny codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne. Potrzebują one dodatkowej ochrony przed słońcem, ponieważ trądzik może podrażniać i zaogniać skórę. Ponadto, niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość na promienie UV, czyniąc skórę bardziej podatną na uszkodzenia słoneczne. Ta zwiększona wrażliwość może prowadzić do poważnych poparzeń.

Promienie UVB są również szkodliwe, oddziałując na komórki skóry na poziomie komórkowym. Wywołują reakcje zapalne i uruchamiają produkcję cytokin i mediatorów neuroaktywnych, które mogą powodować oparzenia słoneczne. Ponadto promienie UVA uszkadzają komórki skóry i przyczyniają się do rozwoju raka skóry.

Chociaż słońce jest najbardziej oczywistym źródłem szkodliwych dla Twojej skóry promieni UV, ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na nie. W szczególności unikaj słońca w godzinach 10-16, ponieważ promienie słoneczne mogą przenikać nawet pod drzewa i parasole. Ponadto stosuj krem z filtrem SPF 15 lub wyższym, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Terapia niebieskim światłem

Terapia niebieskim światłem na trądzik może pomóc w zarządzaniu trądzikiem i zmniejszyć jego stan zapalny. Naukowcy odkryli, że promienie niebieskiego światła przenikają do mieszków włosowych i celują w bakterie trądzikowe. Niebieskie światło jest szczególnie skuteczne przeciwko Propionibacterium acnes, bakterii, która powoduje trądzik. Bakteria ta jest odporna na większość antybiotyków, co utrudnia jej leczenie.

Zabieg jest bezbolesny i może być wykonywany na wszystkich obszarach twarzy. Sesje trwają zazwyczaj 30 minut. Mogą wystąpić pewne drobne efekty uboczne, w tym zaczerwienienie lub stan zapalny, ale są one tymczasowe. Zazwyczaj pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych codziennych zajęć w ciągu dnia lub dwóch. Po tym czasie mogą nosić makijaż i wznowić regularną pielęgnację skóry.

Terapia światłem niebieskim jest również stosowana przez dermatologów do leczenia przedrakowych narośli na skórze. Została ona zatwierdzona przez FDA do leczenia actinic keratosis, rodzaju choroby skóry spowodowanej wieloletnią ekspozycją na światło słoneczne. U pacjentów z tym schorzeniem powstają szorstkie, łuszczące się plamy, które mogą mieć biały lub czerwony kolor. Pacjenci z licznymi zmianami są lepszymi kandydatami do terapii fotodynamicznej.

Badania wykazały, że terapia niebieskim światłem w przypadku trądziku jest bezpieczna i przynosi jedynie łagodne efekty. Niebieskie światło nie zawiera promieni UV, co oznacza, że nie zwiększa ryzyka raka skóry ani przedwczesnego starzenia się. Może być podawane w gabinecie dermatologicznym lub w domu. Wykazuje obietnicę w leczeniu trądziku, ale wyniki mogą się różnić od osoby do osoby. Ten zabieg powinien być stosowany regularnie przez kilka tygodni, aby zobaczyć widoczne rezultaty.

Trądzik jest spowodowany przez bakterie, a terapia światłem niebieskim może pomóc w zabiciu tych bakterii. Długość fali niebieskiego światła może przeniknąć do mieszków włosowych i porów skóry i zabić bakterie, które powodują trądzik. Gdy bakterie nie mogą się odżywiać, skóra staje się zaogniona i czerwona.

Samoopalacze

Jeśli masz trądzik i szukasz bezpiecznego i skutecznego rozwiązania samoopalającego, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Nie wszystkie samoopalacze są skuteczne, a niektóre mogą nawet nasilać trądzik. Należy uważnie czytać etykiety ze składnikami i stosować się do wytycznych producenta. Produkty samoopalające nie powinny powodować nadmiernego natłuszczenia skóry.

Najlepsze samoopalacze powinny zawierać łagodne, naturalne składniki. Najlepiej, aby były niekomedogenne, co oznacza, że nie będą zatykać porów i będą odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze. Możesz również znaleźć produkty z formułą bez DHA, jeśli mieszkasz w Europie. Pamiętaj jednak, aby przed nałożeniem balsamu samoopalającego zastosować na skórę odpowiedni krem nawilżający. Na koniec upewnij się, że nosisz wygodne ubranie.

Najlepszy samoopalacz dla osób cierpiących na trądzik to taki, który nie zawiera parafiny, czyli oleju mineralnego, który pogarsza barierę ochronną skóry. Unikaj również produktów zawierających formaldehyd – substancję chemiczną, która jest toksyczna dla Twojej skóry. Małe ilości formaldehydu może nie powodować trądzik natychmiast, ale mogą one powodować podrażnienia i breakouts w czasie. Jak w przypadku każdego produktu, przed zakupem należy go najpierw przetestować.

Balsamy samoopalające zawierają substancję chemiczną o nazwie dihydroksyaceton, która powoduje opalanie się skóry. Składnik ten wywołuje również blokadę cyklu komórkowego i uszkodzenia DNA, co nie jest dobre dla Twojej skóry. Ponadto DHA hamuje produkcję adiposterolu, ważnej witaminy dla zdrowej skóry.

Po użyciu samoopalacza ważne jest, aby regularnie nawilżać skórę, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Pamiętaj, że sucha skóra nie wchłania samoopalacza tak dobrze jak skóra tłusta.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *