Czym są peptydy i jak działają na skórę? 

czym są peptydy

Wraz z upływem lat naturalna zdolność skóry do regeneracji stopniowo spowalnia i trzeba ją stymulować w zewnętrzny sposób. Z pomocą przychodzą peptydy. Co to jest i w jakich kosmetykach znajdują zastosowanie?

Zauważyłaś, że twoja skóra traci jędrność lub chcesz wdrożyć odpowiednią profilaktykę, aby zachować dłużej młody wygląd? Sięgnij po kosmetyki, które zawierają peptydy. Bioaktywne związki wnikają do głębokich warstw skóry, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. Składniki działają kierunkowo, a efekty ich stosowania mogą być naprawdę różne. Czym są peptydy i jak działają na skórę?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z novobeautysalon.pl

Peptydy – co to jest?

Z pewnością czytając skład kosmetyków, spotkałaś się z nazwą jest i jakie substancje aktywne kryją się pod tą nazwą? Peptydy to związki organiczne zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowych. Maksymalna ilość aminokwasów w wiązaniu wynosi 100. Wiązania o liczbie aminokwasów przewyższających tę liczbę tworzą już białka, co wskazuje na pokrewność obu budulców. Peptydy cechują się jednak znacznie mniejszymi i drobniejszymi cząsteczkami i to właśnie ta cecha ma kluczowe znaczenie dla ich pozytywnego wpływu na skórę, stan włosów czy paznokci.

Peptydy stosowane są w kosmetyce od około 30 lat. Związki pozyskiwane są z roślin lub z syntetycznie na drodze reakcji chemicznych. W przyrodzie można je znaleźć m.in. w soi, ryżu oraz grochu. Kosmetyki z dodatkiem peptydów stymulują skórę do regeneracji. Pod wpływem substancji dochodzi do zwiększonej i szybszej produkcji  kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i gęstość skóry. Z tego powodu peptydy stosowane są głównie w kosmetykach anti-age.

Jakie rodzaje peptydów są stosowane w kosmetykach?

Peptydy to związki kierunkowe, co oznacza, że dany rodzaj peptydów działa na skórę w określony, konkretny sposób. Wśród peptydów stosowanych w kosmetologii wyróżnia się trzy podstawowe grupy. Są to:

  • Peptydy sygnałowe – wnikają do głębokich warstw skóry, stymulując komórki i intensyfikując produkcję kolageny i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Peptydy sygnałowe redukują podrażnienia i wykwity oraz sprawiają, że otarcia szybciej się goją.
  • Peptydy transportujące – pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do sygnałowych, wspomagając ich funkcje. Związki wnikają głęboko w pory skórę, ułatwiają wnikanie składników aktywnych w głębsze partie skóry. 
  • Neuropeptydy – związki, które wykazują zdolność do blokowania połączeń płytek-mięśniowych. Efektem są rozluźnione mięśnie twarzy i redukcja zmarszczek mimicznych. Działają podobnie to toksyny botulinowej, zwanej jako botoks, ale są znacznie mniej inwazyjne. 

Jak peptydy działają na skórę?

Peptydy mają drobne cząsteczki (znacznie mniejsze niż białka), dzięki czemu dokładnie wnikają w głębsze warstwy skóry i naśladują działanie naturalnych substancji występujących w komórkach. Tym samym stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Wykazują także zdolność do zagęszczenia włókien podporowych skóry, poprawiając jej napięcie i elastyczność. W zależności od tego, jaki rodzaj peptydów został zastosowany w danym kosmetyku, mogą mieć działanie nawilżające, ujędrniające, redukujące zmarszczki lub rozjaśniające przebarwienia. Peptydy stosowane są najczęściej w następujących kosmetykach:

  • ;
  • serum nawilżające;
  • booster z peptydami;
  • eliksir odżywiający.

Peptydy – w trosce o piękną i zdrową skórę

Peptydy to związki aminokwasów wykorzystywane w kosmetologii od ponad 30 lat. Substancje wspomagają naturalny proces odbudowy i regeneracji skóry. Wykorzystywane są w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i paznokci. 



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *