Co to jest bezdech senny?

Co to jest bezdech senny?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czym jest bezdech, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten artykuł omawia objawy, przyczyny i leczenie tego zaburzenia. Możesz również dowiedzieć się, dlaczego niektórzy ludzie cierpią na bezdech. Poniżej wymieniono niektóre z głównych przyczyn bezdechu.

Objawy

Bezdech senny to stan, który powoduje powtarzające się zatrzymania oddychania podczas snu. Te epizody mogą być tak długie, jak dwadzieścia minut, i często towarzyszy im chrapanie. Stan ten może być również związany z uczuciem dławienia się, porannymi bólami głowy i nadmierną sennością w ciągu dnia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy szukać leczenia u specjalisty medycznego.

Osoby cierpiące na bezdech senny często budzą się krztusząc się lub sapiąc. Inne objawy bezdechu sennego to ospałość, brak koncentracji i brak energii. Dodatkowo, osoby cierpiące na bezdech senny mogą doświadczać wahań nastroju i problemów z pamięcią. Nawet jeśli te objawy są łagodne, bezdech senny może negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Jak wspomniano, bezdech senny został powiązany ze wzrostem ryzyka wystąpienia różnych chorób przewlekłych – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony beautyevents.pl. Niektóre z poważniejszych konsekwencji tego stanu obejmują podwyższone ciśnienie krwi, udar i niewydolność serca. Osoby cierpiące na bezdech senny mają również tendencję do bycia drażliwymi, nastrojowymi, a nawet popadania w depresję.

Bezdech senny może być zdiagnozowany za pomocą badania snu. Najbardziej wiarygodnym rodzajem badania snu jest polisomnografia, która polega na nocnym pobycie w specjalistycznym laboratorium snu. Badanie to wykorzystuje wiele czujników do śledzenia oddechu i poziomu tlenu u śpiącego. Jest to najbardziej wiarygodny sposób określenia, czy zaburzenie snu jest obturacyjne czy centralne.

Przyczyny

Bezdech jest częstym zaburzeniem snu, które może dotyczyć noworodków i małych dzieci. Występuje częściej u dzieci przedwcześnie urodzonych niż u niemowląt pełnoletnich. Stan ten dotyczy około połowy wcześniaków, a większość przypadków występuje podczas aktywnego snu. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może cierpieć na bezdech, powinnaś zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i możliwości leczenia.

Bezdech może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Przyczyny bezdechu u niemowląt są inne niż u dorosłych. Jednak w obu przypadkach oddychanie zostaje przerwane na krótki okres czasu. Jeśli problem jest poważny, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną. Należy również spróbować zlokalizować automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), jeśli to możliwe. Jeśli nie można dotrzeć do AED, należy wezwać karetkę lub pogotowie. Pogotowie lub pracownik służby zdrowia może wysłuchać Państwa oddechu i odgłosów serca, aby ustalić przyczynę zatrzymania oddechu.

Inne przyczyny bezdechu obejmują nieprawidłowości lub niedrożność górnych dróg oddechowych, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby neurologiczne i szereg innych przyczyn. Bezdech u niemowląt jest częstszy niż u starszych dzieci, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Bezdech jest objawem innych schorzeń, dlatego ważne jest, aby odróżnić bezdech od kaszlu, kichania lub zaklęć wstrzymujących oddech.

Leczenie

Niektóre z najbardziej skutecznych metod leczenia bezdechu sennego obejmują zmianę stylu życia i utratę wagi. Niektórzy ludzie znajdują również ulgę poprzez rzucenie palenia i picia alkoholu. Inne skuteczne opcje obejmują unikanie czynników drażniących i oddychanie przez ustnik. W niektórych przypadkach, operacja jest opcją dla ciężkich przypadków. Regularne ćwiczenia również poprawia jakość snu. U niektórych osób bezdech występuje rzadziej, ale nie jest to tak skuteczne jak operacja odchudzająca.

Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym typem zaburzenia. Charakteryzuje się on powtarzającymi się przerwami w oddychaniu podczas snu, co może powodować niski poziom tlenu we krwi. W rezultacie osoby cierpiące na to zaburzenie często budzą się rano z uczuciem zmęczenia i zamroczenia. Inne objawy mogą obejmować nadmierną senność w ciągu dnia, bóle głowy i osłabienie uwagi.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na bezdech senny, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu w celu postawienia diagnozy. Badanie snu zwane polisomnografią może pomóc Ci zrozumieć Twój stan. Badanie to rejestruje różne funkcje organizmu podczas snu, w tym aktywność elektryczną mózgu, ruchy oczu, tętno i wysiłek oddechowy. Badanie może również określić poziom tlenu we krwi.

Niechirurgiczne metody leczenia bezdechu sennego obejmują aparaty doustne i aparaty do wytwarzania dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. CPAP jest uważany za złoty standard w leczeniu OSA. Polega on na podłączeniu urządzenia w pobliżu łóżka i połączeniu go z rurką na twarzy. Maska zakrywa nos i usta, a maszyna dostarcza powietrze pod ciśnieniem do gardła. Dzięki temu mniej chrapiesz i lepiej śpisz.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *